Kdy se vyplácí dividendy společnosti Apple? - Podrobný průvodce pro investory

DomůKdy se vyplácí dividendy společnosti Apple? - Podrobný průvodce pro investory

Kdy se vyplácí dividendy společnosti Apple? - Podrobný průvodce pro investory

Kdy se vyplácí dividendy společnosti Apple? - Podrobný průvodce pro investory

  • Lukáš Vítek
  • 30 prosince 2023
  • 0

Základy dividend od Applu

Když přijde řeč na investice, nemůžeme si nevzpomenout na toho giganta s nakousnutým jablkem v logu. Apple je jedním z těch společností, které nepřestávají fascinovat investory po celém světě. A není divu, jejich produkty jsou skoro všude! Když se tedy rozhodnete vstoupit do světa akcií a stanete se šťastným držitelem kousku Applu, určitě se ptáte, kdy dostanete svou část z toho sladkého ovocného koláče, který se nazývá dividendy. Než se ale pustíme do toho, jakým způsobem a kdy přesně se tyto peněžní odměny vyplácejí, musíme si vysvětlit pár základů. Dividenda je podíl na zisku společnosti, který se vyplácí jejím akcionářům. U Applu, stejně jako u většiny velkých firem, to bývá čtyřikrát do roka, tedy každé čtvrtletí. Abychom si ale mohli říct akcionáři, musíme mít akcie Apple koupené daný rekordní den, který se označuje jako „record date“. No a pokud se vám podaří chytit správný rytmus a rekordní dny si poznamenáte do kalendáře, může pro vás být tento investiční orchestr opravdu krásně sehraná symfonie.

Historie dividendové politiky Applu

Jestliže se bavíme o dividendách a Applu, dojde na povídání o zajímavých změnách, které si tahle společnost prošla. Zajímavostí je, že dříve se Apple svým akcionářům příliš neodvděčoval, dividendy totiž nevyplácel vůbec. Teprve v roce 2012, kdy u kormidla stál Tim Cook, se vedení rozhodlo změnit politiku a začalo pravidelně odměňovat věrné investory právě formou dividend. Od té doby, i přes drobné fluktuace, má Apple poměrně stabilní dividendový výnos, což mnohá srdce dividendových loveců jistě potěší. A pokud jste tedy začali s investicemi až po tom roce 2012, gratuluji – našlapali jste na poměrně zajímavý start. Ovšem vždycky je třeba mít na paměti, že historické výnosy nejsou zárukou budoucích výnosů, a to platí i pro dividendy od Applu. Každopádně hodnota společnosti na trhu roste, a tak se zdá, že toto jablíčko bude pro investory i nadále sladké.

Vývoj hodnoty dividend Applu

No takže, po té historické exkurzi se pojďme podívat na to, jakým způsobem se vyvíjela hodnota Applu a jeho dividend. Pokud si pustíme grafy z posledních let, vidíme, že dividendy od Applu rostly pěkně pozvolna. Ačkoliv mírnou stopu v tomto růstu za poslední dekádu zanechal například rok 2020 s jeho pandemickým scénářem (který tedy někteří méně optimističtí investoři mohou považovat za divokou jízdu na horské dráze), Apple si vede docela obstojně. Tudíž se nemusíte obávat, že byste dostávali každý rok méně a méně. Apple je známý svým konzistentním růstem, což se odráží i v jeho dividendách. Samozřejmě, pamatujte, že růst dividend není nikdy garantovaný, a i giganti jako Apple mohou zažít nečekané otřesy. No a abyste to měli jednoduché, vezměte to takto – dividendy jsou jakési bonusové body za věrnost, které dostanete navrch k ziskům z růstu hodnoty akcií. A když jsem koukal posledně, tak za poslední rok by růst dividend od Applu mohl udělat radost nejednomu akcionáři.

Daňové aspekty dividend od Applu

No a aby toho nebylo málo, musíme si povědět i o daních. Protože jak už to v životě bývá, i na dividendách si stát rád ukousne svůj kousek. Pokud jste obyvateli České Republiky, musíte počítat s tím, že od dividend budete odvádět daň. A jak už to s těmi daněmi bývá, je to celkem komplikovaná kapitola. Nejdříve tu máme srážkovou daň, kterou vybírá stát, v němž je společnost sídlící. V případě Applu, který sídlí v USA, to bývá 15 % z vyplácené částky při splnění určitých podmínek. Takže, pro příklad, kdyby Apple rozhodl vyplatit dividendu ve výši jednoho dolaru na akcii, předem z toho 15 centů zamíří přímo do kapes amerických daňových autorit. Ale pozor! Když tyto peníze překročí hranice a dorazí k vám do ČR, přiblíží se jim s otevřenou náručí český fiskus. V České republice si tak můžeme užít daň z příjmu ve výši 15 % z té části, co zbyla po americké srážkové dani. Že už to zní jako rozpočtová detektivka, kde musíte sledovat, kam až dojedou vaše peníze? No, přesně tak! Daňová legislativa je často složitější než příručka pro sestavení švédského nábytku, ale když se do toho člověk ponoří, dá se tomu přijít na kloub.

Record Date a Ex-dividend Date

Tak, a když už jsme si pověděli o dividendách obecně, pojďme přistoupit k těm opravdu důležitým datumům, které jsou pro získání dividend klíčové - a to jsou record date a ex-dividend date. Record date je den, kdy musíte být zapsáni jako držitelé akcií, abyste mohli dostat dividendy. Je to taková seznamka, kde když nedojdete včas, ujde vám pořádná porce „cashu“. Ovšem tu je ten háček – kvůli způsobu zpracování transakcí na burze potřebujete akcie Apple koupit nejpozději dva dny před tímto rekordním dnem; tento den se nazývá ex-dividend date. V praxi to znamená, že když se k nám donese, že rekordní den je například 10. února, musíte si akcie pořídit nejpozději 8. února, abyste byli jistí, že se stanete hrdými příjemci dividend. Uf, finanční svět miluje tyhle malékratochvíle s kalendářem, ale až na to člověk přijde, je to jako hrát šachy s časem – a kdo by nechtěl občas vystupovat jako časový šachový velmistr?

Rozhodovací den o výši dividendy

Když už víme, kdy ty akcie chytit, aby nám neutekly dividendy, měli bychom se také zaměřit na to, kdo a kdy rozhoduje o tom, kolik nám Apple nasype do kasičky. V anglickém jazyce hovoříme o „declaration date“, což je den, kdy vedení společnosti vyrukuje s informací, kolik korun, pardon, dolarů si akcionáři nasekají. A toto datum je pro nás víc než ohromující, protože právě v ten den se dozvíme, jestli se budeme moct pochlubit na rodinném obědě o prázdninách, že nám Apple vyplatil více než minulý rok, nebo jestli budeme změnou tématu přesouvat pozornost na kvalitu domácího koláče. Jestliže se tedy Apple navnadí a rozhodne vyplatit vyšší dividendu, je to pro nás, akcionáře, jako nečekaný dárek pod stromečkem. Samozřejmostí je, že takováto rozhodnutí nejsou nijak lehká a vedení společnosti si musí provést pořádnou kalkulaci, aby nepotěšila akcionáře na úkor budoucího růstu nebo stability firmy. No a proto pokud máte v kalendáři poznamenaný rekordní den a čekáte na ten malý zázrak v podobě vyhlášení výše dividendy, nezapomeňte, že všechno se točí kolem toho rozhodovacího dne.

Platba dividend – kdy přijdou peníze?

Tak, už toho víme hodně, ale pořád nám tu visí v powietrze ta nejdůležitější otázka – Kdy nám ty slíbené peníze skutečně přistanou na účtě? No a tady vstupuje do hry další z tech finančních Angličtin, které máme tak rádi – „payment date“. Proudění vašich peněženek přinese den, kdy Apple rozhodne, že je čas poslat dividendu akcionářům. A věřte mi, tento den je pro investory slavnostní jako silvestrovské oslavy, akorát že na ně nepotřebujete rachejtle. Peníze od Applu tedy přistanou na účet obvykle jen několik dní po tom slavném payment date. A jestliže jste tedy správně načasovali svoji koupi akcií a drželi je pevně v objetí až do rekordního data, můžete očekávat, že vám za vaši věrnost Apple přihodí pár těch dolarových bonbonek. No není to paráda? Dividendy od Applu jsou v tomto smyslu stejně jisté jako východ slunce. Ale pozor! Vždy se ujistěte s vaší brokeražní platformou či bankou o přesných podmínkách – nechcete přeci, aby vaše tuze očekávané dividendy šly na dobrodružnou cestu neznámo kam.

Strategická doba nákupu akcií Applu

Nyní, když už víme, jak celý ten dividendový kolotoč chodí, možná přemýšlíte, kdy je ten pravý čas na nákup akcií Applu, aby vás čekaly ty slibované dolarové hody. No a tady je to věda. Existují investoři, kteří mají nastaveny složité algoritmy a snaží se předpovídat tu správnou chvíli, jakoby chtěli vystihnout ten přesný moment, kdy se zazubí zlatá rybka. A někdy se to podaří, jindy ne. Co ale správný dividendový lovec chce, je koupit akcie před rekordním dnem, počkat na vyplacení dividendy a pak akcie potenciálně prodat. Tím si vydělá na dividendě, aniž by musel být akcionářem po zbytek roku. Ale pozor! Než vytáhnete kalendář a propisky, mějte

O autorovi
Lukáš Vítek

Lukáš Vítek

Autor

Jsem finanční expert a pracuji v jednom z předních finančních institucí v Ostravě. Své zkušenosti a znalosti ze světa financí rád sdílím prostřednictvím svých článků a blogů o finančním poradenství. Věřím ve finanční vzdělávání a chci svými články pomoci lidem lépe porozumět financím a jejich správě. Mým cílem je zjednodušit finanční poradenství a učinit ho přístupným pro všechny.

Napsat komentář
Zadejte platné jméno!
Zadejte prosím platný email!
Domluvte si schůzku