Vznik kreditního rizika a jeho dopady na financování

DomůVznik kreditního rizika a jeho dopady na financování

Vznik kreditního rizika a jeho dopady na financování

Vznik kreditního rizika a jeho dopady na financování

  • Patrik Vrba
  • 23 prosince 2023
  • 0

Úvod do problému kreditního rizika

Vítejte v mé oblíbené finanční džungli, kde si dneska před svátky rozsvítíme vánoční stromeček znalostí ohledně kreditního rizika. Toto téma mi už nějakou dobu vrtá hlavou – asi jako když se snažím přesvědčit malého Antonína, že bramborová kaše je fakt skvělá věc. Pro některé z vás může být kreditní riziko abstraktní pojem, na který se díváte s povzdálím obdivem jako na snídani, která si sama došla do chladničky. Ale věřte, že když se do problému ponoříte, ukáže se to být stejně zajímavé, jako sledování, jak se pejsek pokouší dostat testoviny z nosu. No, pojďme tedy na to, až Vám to bude jasné jako láhev dobré moravské víno!

Kdy se setkáváme s kreditním rizikem

Dámy a pánové, máme tu kandidáta na nejoblíbenější téměř-hádanku: kdy vzniká kreditní riziko? To je jako říct, kdy je nejlepší čas na točenou zmrzlinu – vždycky, že? No ale ve finančním světě to tak jednoduché není. Kreditní riziko se zvětšuje v momentě, kdy se rozhodnete půjčit své kamarádovi pět stovek na "jenom jedno pivo" a už ho od té doby neviděli ani ouško. No a obdobně je to s bankami nebo jakýmikoli poskytovateli úvěrů, jenom s trochu vyššími částkami. V praxi to celé startuje ve chvíli, když si někdo řekne: "Hele, mohl bych si vzít půjčku", a potáhne to do banky nebo ke kreditní společnosti. A právě tento moment – když vzniká finanční závazek – je startovním výstřelem pro kreditní riziko. Jakmile se podpíší papíry, je to jako skok do neznáma, kde je kreditní riziko lavičkou, na kterou si můžete sednout, nebo která vám může přistát na noze. A nebojte, dneska probereme všechny obří skály na této cestě.

Odhad kreditní schopnosti klienta

Tak si to představme. Jdete do banky a říkáte, že chcete půjčit peníze na koupi slona, protože váš zahradní trpaslík už jenom nestačí upoutávat pozornost sousedů. A tady dochází k velmi důležitému kroku: banka vám nejdřív musí prověřit kreditní schopnosti. Vybavte si to jako rande – nejprve chcete vědět, s kým to vlastně máte tu čest, než si řeknete tu zásadní "ano". Bankéři a analytici se začnou doslova prohrabávat vaší finanční minulostí, příjmy, výdaji, historií splácení, vašimi zálibami v exotických zvířatech a tak dále. Někdy mám pocit, že o mě ví víc, než kolik zubů má Antonín. Je to jako detektivní hádanka – čím lépe dokážete banku přesvědčit o svém solvabilitním geniu, tím menší je riziko, že vypadnete z jejich kouzelnického klobouku jako špatný zajíc.

Co ovlivňuje vznik a výši kreditního rizika

Ach jo, kdyby kreditní riziko ovlivňoval jen počet snědených jablek nebo trefa do koše z pěti metrů. Ve skutečnosti je to trochu složitější systém faktorů, které přidávají písmenka do slova "riziko". Jdeme na to jako na výrobu lineckého těsta. Recept sice znáte, ale stav kuchyně po vás může vypadat jako po výbuchu moučné továrny. Kapitola o faktorech výše kreditního rizika je důležitá – jako byste zkoumali, proč se vám někdy povede uvařit gurmánské jídlo, a jindy jenom směsici vhodnou jako lepidlo na tapety. Základní ingredience v této kuchyni jsou bonita klienta (kolik máte peněz a jak dobře je dokážete rozhazovat), úroková míra (jak velkorysá nebo lakomá je vaše banka), případné zajištění (nejlepší je asi slon, kterého chcete koupit) a mnoho dalších faktorů, jako třeba ekonomická situace v zemi nebo fáze měsíce, protože proč ne.

Praktické příklady kreditního rizika

Víme, že teorie bez praxe je jako vánoční večeře bez kapra – trochu to tam chybí, ať už je to jakkoli kontroverzní. Kreditní riziko není jen o nudných číslech a grafů, může to být taky o tom, když si na e-shopu objednáte nový mobil na splátky a pak se vám ho nedaří splácet, protože "náhodou" jste narazili na akci "Kup dvě piva, dostaneš třetí zdarma" a vaše finanční rozpočty šly do háje. Nebo když si vaše firma vezme úvěr na novou výrobní linku, ale zjistí, že na ten typ ručníků, co vyrábíte, už není takový boom, jako když jste je začali šít. Prostě, život píše kreditní romány lepší než kterýkoliv autor sedící v kavárně a přemýšlející nad ideálním začátkem příběhu.

Způsoby, jak můžeme kreditní riziko omezit

Říká se, že prevence je nejlepší lék. A v případě kreditního rizika to platí dvojnásob. Jak si tedy pořídit hasicí přístroj, než vám kreditní úvěr vzplane do ohromného požáru? Jde o kombinaci rozvahy, dohledu a pořádné dávky selského rozumu. Třeba jako když se snažíte zkrotit Antonínův apetit pro všechno, co je sladké. Jako první krok je důležité si uvědomit, kolik si můžete dovolit půjčit. Ať to není jako když se snažíte napasovat girafu do výtahu vašeho paneláku. Pak je dobré přemýšlet o úrokových sazbách, abyste neplatili více než je nutné. A kdyby to nestačilo, vždy je tu možnost se pojistit, jako když se chystáte na dovolenou s Antonínem a víte, že jediná pojistka proti nudě bude ten správný arzenál hraček.

Rolníček zvoní: Když se kreditní riziko stává problémem

Už víte, jak ono riziko vzniká, co ho ovlivňuje a jak mu stanovit hranice. Ale když se ozve onen nepříjemný zvonek varování, že se něco řítí k zemi s větším rozpětím než křídla pštrosa na útěku, je čas zamyslet se, co dělat. Kreditní riziko se stává velkým problémem, když klient začne mít potíže se splácením. Někdy to může přijít tak nečekaně, jak když se Antonín rozhodne, že ve tři ráno je skvělý čas začít koncert na svou novou troubu. A to už může následovat spirála problémů, od pokut po ztrátu zástavy. Je to jako hra o židli, kde hudba přestane hrát v nejméně vhodný moment.

Historická data a kreditní riziko

Stejně jako historie pomáhá archeologům najít ztracené poklady, může pomoci financím rozpoznat kreditní rizika. Zkuste si představit, že jste finanční Indiana Jones a historická data jsou vaše mapa vedoucí do chrámu. Tato data jsou záznamy o tom, jak se lidé či firmy chovali s jejich dluhy v minulosti, a poskytují užitečné náznaky o tom, jak by mohli jednat v budoucnu. Je to jako když Antonín vidí dort – všechny jeho předchozí taktiky k získání dortíku jsou návodem na to, jak se bude snažit dostat pochoutku i příště.

Finální myšlenky ohledně kreditního rizika

No, a je to tady. Probrali jsme kreditní riziko ze všech možných úhlů, alespoň doufám. Vybavili jsme se znalostmi, aby nás kreditní riziko nepřekvapilo stejně jako sníh v listopadu nebo Antonínova nová slova, která "neuhodnete, odkud" převzal. Mějte na paměti, že kreditní riziko je součástí finančního světa a ne vždy ho můžete úplně eliminovat, ale s dobrou přípravou a chápáním můžete jeho dopad na váš finanční život minimalizovat. Tak jako nosíme s Antonínem helmy, když jezdíme na kole, i ve světě financí je potřeba mít svou ochrannou výbavu. Buďme neustále ostražití, abychom se mohli vyhnout nečekaným finančním "hodům lopatou do vody".

Přeji vám, abyste nikdy neztratili finanční kompas a abyste se mohli vyhýbat kreditnímu riziku s grácií baletního tanečníka. Užívejte si tyto sváteční dní, ať už je strávíte při chuti dobrot, které jsme společně probírali, nebo v kruhu rodiny s pocitem, že vaše finance jsou jako rozsvícený vánoční stromeček - jasně září a žádná výpadek nenaruší jejich krásu.

O autorovi
Patrik Vrba

Patrik Vrba

Autor

Jsem odborník na finance s přes dvacetiletou zkušeností v této oblasti. Mám hluboké znalosti z finančního poradenství a účetnictví s důrazem na strategické plánování a rizikovou analýzu. Také se věnuji psaní článků a blogů o finančním poradenství. Moje práce je zaměřena na poskytování užitečných rad a informací týkajících se osvědčených postupů v oblasti financí.

Napsat komentář
Zadejte platné jméno!
Zadejte prosím platný email!
Domluvte si schůzku