Jak často vyplácí ČEZ dividendy?

DomůJak často vyplácí ČEZ dividendy?

Jak často vyplácí ČEZ dividendy?

Jak často vyplácí ČEZ dividendy?

  • Lukáš Vítek
  • 18 listopadu 2023
  • 0

Úvod do světa dividend ČEZ

Ano, je to tady, těžko čekaná otázka: jak často vyplácí ČEZ dividendy? Klidně si to považujte za milionovou otázku. Především, pokud jste jedním z těch, kterým se poslední dobou začalo líbit cestování po světě akcií a dividend. Do téhle pěkné hry se dostával jsem ve svých mladých letech. Možná si nyní říkáte: „Ahoj, Lukáši, to je náhoda, taky jsem začal investovat!“ No, vidíte? Může nás spojovat mnohem více než jen tento text.

ČEZ a dividendy: Jak často se to stane?

Skrz na skrz vystavím tuhle otázku na světle dne a dojdu s vámi až k samé podstatě. Společnost ČEZ, která je jedním z největších hráčů na trhu s energiemi u nás v České republice, vyplácí své dividendy obvykle jednou ročně. Tahle tradice mě nenapadá nijak výrazně křičet na všechny strany: „Podívejte se na mě, já vyplácím dividendy dvakrát do roka, nejsem skvělý?“ Ne, nechce. Podstata dividendové politiky ČEZ leží v absolutním klidu a stálosti. Tím ale nekončíme, ještě je tady víc, co prozkoumat.

V jaké výši a kdy přicházejí dividendy od ČEZ?

Jakkoliv si myslíme, že dividendy jsou takové ty malé dárky od společností, je dobré mít na paměti, že ČEZ nás nikdy nepřekvapí výškou dividendy jako dětský výsměch: „Hele, mám pro tebe překvapení!“ Není zde žádný placek. Je jen klid a jistota. V posledních letech se dividendy pohybují okolo 24 Kč na akcii. A pokud si teď říkáte: „Dobrá, Lukáši, rozumím. Ale kdy mi ty peníze přijdou?“ No, tady je doopravdy jednoduchá odpověď. Akcionáři obvykle dostávají svou dividendu někdy v polovině roku, spíše kolem června.

Reinvestice dividend od ČEZ: Jak na to?

Reinvesticí dividendy můžeme znovu vložit své peníze zpět do hry. A jak na to, zeptáte se? Jednoduše, když dostaneme svoji dividendu, místo toho, abychom si ji nechali na účtu a použili na nákup nového páru bot, ji znovu investujeme do akcií ČEZ, takže vypadá to, že naše investice stále roste. Reinvestice dividend je často doporučována jako strategie pro dlouhodobé investory, ale konečné rozhodnutí je vždy na vás.

K tomu, jak ČEZ rozhoduje o výplatě dividend

Ale kdo to všechno rozhoduje? Kdo je ten, kdo má poslední slovo? No, možná jste to už uhodli. ČEZ, samozřejmě. Společnost na základě svých finančních výsledků a strategií pro budoucí růst určuje výši dividend. Poté je to schváleno na valné hromadě akcionářů a tak je to hotovo. Vy, jako akcionáři, máte své slovo, a pokud se rozhodnete pro dividendy, pak vlastně hlasujete pro svůj díl zisku.

Dividenda od ČEZ: Začátek investiční cesty?

Jistě, možná jste na začátku svojí investiční cesty a dividendy od ČEZ vypadají jako skvělé místo pro start. Ale nezapomeňte, že každá investice s sebou nese risk. Proto je vždy důležité sestavit správný investiční plán a důkladně prostudovat všechny faktory, které mohou ovlivnit výkonnost vašich akcií. Ale kdo ví? Možná se jednoho dne ve světě investic potkáme. Ať už jako akcionáři ČEZ nebo jen jako spoluhráči v téhle velké hře jménem finance.

O autorovi
Lukáš Vítek

Lukáš Vítek

Autor

Jsem finanční expert a pracuji v jednom z předních finančních institucí v Ostravě. Své zkušenosti a znalosti ze světa financí rád sdílím prostřednictvím svých článků a blogů o finančním poradenství. Věřím ve finanční vzdělávání a chci svými články pomoci lidem lépe porozumět financím a jejich správě. Mým cílem je zjednodušit finanční poradenství a učinit ho přístupným pro všechny.

Napsat komentář
Zadejte platné jméno!
Zadejte prosím platný email!
Domluvte si schůzku