Jak úspěšně žádat o výplatu dividendy od společnosti ČEZ

DomůJak úspěšně žádat o výplatu dividendy od společnosti ČEZ

Jak úspěšně žádat o výplatu dividendy od společnosti ČEZ

Jak úspěšně žádat o výplatu dividendy od společnosti ČEZ

  • Lukáš Vítek
  • 16 prosince 2023
  • 0

Základy posuzování dividend

Vítejte v fascinujícím světě dividend a jejich vyplácení, kde úhel pohledu rozhoduje o tom, jak plná (nebo prázdna) bude vaše kapsa! Dnes se pustíme do tématu, které je pro akcionáře ČEZ tak atraktivní jako pro včely med – ano, řeč bude o tom, jak požádat o výplatu dividend od této energie pulzující společnosti. Než se ale pustíme do detailů, pojďme si ujasnit, co to ty dividendy vlastně jsou. Dividenda není nic jiného než podíl na zisku společnosti, který je vyplácen akcionářům. Jestliže jste šťastným držitelem akcií společnosti ČEZ, gratuluji – můžete se stát příjemcem této finanční pochoutky! Představte si to jako odměnu za to, že věříte společnosti a investujete do ní své těžce vydělané koruny. Protože ČEZ je taková milá společnost, která chce rozmazlovat své akcionáře, jednou za čas otevře svůj peněženku a rozdá trochu toho zisku, který společně vypěstovali.

Kdy a jak se dividendy vyplácejí?

Pokud jste si až do teď mysleli, že na dividendy je potřeba vytvořit drakobijce a odnést kopec zlatých mincí přímo do dračího doupěte, tak věřte, že je to o poznání jednodušší! Dividendy se vyplácejí zpravidla jednou ročně po schválení výše dividendy na valné hromadě společnosti. Taková valná hromada je trochu jak ples plný smokings a dlouhých šatů, ale místo tance se tu rozhoduje o vážných věcech, jako jsou právě dividendy. ČEZ obvykle oznamuje datum vyplacení dividend po valné hromadě a tento den se v srdcích akcionářů zapisuje červeným perem jako předčasné Vánoce! Mimochodem, dividendy se vyplácejí tzv. ex-date, který je obvykle stanoven na několik obchodních dní po valné hromadě. Pokud tedy chcete být ve hře o dividendy, měli byste být majitelem akcií nejpozději v den před ex-date.

O co se při dividendách jedná?

Občas je dobré vrátit se k základům a ujistit se, že víme, o co ve hře vlastně jde. Při pohledu na dividendy bychom se mohli ptát: Jaká je vůbec jejich výše? Nuže, výše dividend se liší rok od roku a závisí to na tom, jaké má ČEZ hospodaření a co valná hromada rozhodne. Není to tedy jako pizza menu, kde si vyberete a víte přesně, co dostanete. Více to připomíná pečený kapr na Vánoce – výsledek závisí na majstrštyku toho, kdo má věci ve svých rukou. Ale abyste nebyli zcela bez informací, normálně se počet vašich akcií vynásobí aktuální výší dividendy za akcii a tudíž: více akcií = vyšší divi-dávka. ČEZ je známý tím, že je doslova generátor dividend, takže pokud se poohlížíte po pravidelných příjmech, mohl by to být váš investiční Valhalla.

Kde můžu vidět výši dividendy?

Teď, když víte, že počet akcií rozhoduje o tom, jakou porci dividend si můžete naservírovat, jistě vás zajímá, kde najít tu magickou číslici, která vám odhalí, jak moc výhodné jsou vaše investice. Údaj o výši dividendy naleznete v roční zprávě společnosti, na jejím webovém portálu, nebo prostě sledujete finanční zpravodajství – nebývá to takové tajemství, aby se o tom nemluvilo. Rozhodně doporučuji sledovat stránky ČEZu ihned po valné hromadě, budete mít informace prvotřídní a čerstvé jako ranní rosy.

Registrace akcií a jak to celé funguje?

Přichází ten zlomový moment, kdy je třeba si říct, jak to s těmi dividendami na technické úrovni funguje. Ve světě papírových akcií by vám stačilo přijít s certifikátem a říct "haló, přišel jsem pro mé peníze". Ve světě elektronických obchodních platforem je to ovšem trochu komplikovanější. Vaše akcie musí být nejdříve řádně zaregistrované – to se děje buď přes vašeho brokera, nebo přímo v centrálním depozitáři cenných papírů. Pokud o tomto srdci finančního trhu ještě neslyšeli, tak jde v podstatě o velkou knihu, kde jsou zapsány všechny akcie a jejich majitelé. Přesně jako ve škole, kde paní učitelka píše do žákovské knížky, kdo byl hodný a kdo ne. A jestli chcete dostat tu dividendovou odměnu, musí o vás ta finanční paní učitelka vědět.

Vyzvednutí hotových peněz

Pojďme mluvit o tom, jak se ty peníze z ČEZ dostanou do vaší kapsy, aneb cesta, ze které jsou finanční snílci opravdu nadšeni! Když už máte akcie řádně zapsané a valná hromada schválila vyplacení dividend, tak někde za hory, za doly, ve vaší bance se začnou dít věci. Vaše banka dostane od ČEZ signál a vaše dividendy šup-up začnou pěkně kapát na váš účet. Je to jak když si narovnáte pod stromečkem ponožky a čekáte, až do nich Ježíšek hodí nějaké ty dárky. Ale pozor! Pokud máte akcie zaregistrované u brokera, je podstatné zjistit, jak s těmi dividendami naloží. Někteří je automaticky připíší na váš obchodní účet, u jiných je to možná procházka přes různé "formality". Jak říká lidové přísloví, přestaňte se dívat na čapí hnízdo a zajímejte se, co děláte s těmi penězi!

Nižší zdanění dividend po novele zákona

A teď, milí čtenáři, přichází část, kde se dostáváme z role Scrooge McDucka zpět na zem – zdanění dividend. Česká republika se nám nedávno rozhoupala a pustila se do novelizace zákonů týkajících se zdanění dividend. Tím se otevřela brána k nižšímu zdanění těchto příjmů, což zní pro každého akcionáře jako sladká symfonie. Nebojte, nejsem tu, abych vás unudil složitými právními paragrafy. Postačí si zapamatovat, že pokud splníte určité podmínky, můžete mít nižší daň z dividend, což je v podstatě jak dostat extra kousek koláče jen tak, protože to kdo zrovna rád. Detaily ohledně těchto změn naleznete v daňové legislativě, nebo třeba přímo u svého finančního poradce, který je zde, aby vám umožnil těžko (nebo snadno) vydělané peníze uchovat. Mimochodem, Daniela, moje chytrá polovička, mi občas připomíná, že ušetřená koruna je taky vydělaná koruna – a ona má většinou pravdu!

Tipy na závěr

Přicházíme na závěr a tak bych rád předal několik závěrečných tipů ohledně dividend. Nezapomeňte je v daném roce zahrnout do daňového přiznání jako příjem z kapitálového majetku. Je to sice trochu papírování, ale jako správní občané nesmíme zapomenout na své povinnosti. A pro ty, co chtějí dostat trochu víc, tip číslo dvě: reinvestice dividend. Místo toho, aby jste ty peníze utratili za novou televizi či gril, co třeba je zase investovat do dalších akcií a nechat své bohatství růst? Také se ptejte svého brokera o možnosti automatické reinvestice – je to skoro jako pečení perníčků, kdy si menší část těsta necháte a připravíte z ní nové perníčkové těsto. Vytváříte tak kouzelný cyklus, ve kterém se vaše investiční portfolio může rozrůstat na základě předchozího úspěchu.

Tak a myslím, že jsme dostatečně provětrali, co se týče tématu vyplácení a požadování dividendy ČEZ. Pamatujte, že investování přináší nejen potenciální zisk, ale také určité riziko, a je vždy dobré se řádně informovat a věnovat pozornost dění na trhu. Rozumná diverzifikace investic může být vaším finančním deštníkem, a ať už jste začátečník nebo zkušený finanční guru, vždy je dobré se neustále učit a rozšiřovat své obzory. Přeji vám, ať jsou vaše investiční rozhodnutí promyšlená a dividendy hojné! A pokud máte jakékoli dotazy či zkušenosti, co se týče dividend ČEZ, neváhejte se o ně podělit v komentářích!

O autorovi
Lukáš Vítek

Lukáš Vítek

Autor

Jsem finanční expert a pracuji v jednom z předních finančních institucí v Ostravě. Své zkušenosti a znalosti ze světa financí rád sdílím prostřednictvím svých článků a blogů o finančním poradenství. Věřím ve finanční vzdělávání a chci svými články pomoci lidem lépe porozumět financím a jejich správě. Mým cílem je zjednodušit finanční poradenství a učinit ho přístupným pro všechny.

Napsat komentář
Zadejte platné jméno!
Zadejte prosím platný email!
Domluvte si schůzku