Kolik BTC se celkově vytěží?

DomůKolik BTC se celkově vytěží?

Kolik BTC se celkově vytěží?

Kolik BTC se celkově vytěží?

  • Josef Pospíšil
  • 18 listopadu 2023
  • 0

Jak se Bitcoin těží?

Protože se pokoušíme odpovědět na otázku "Kolik Bitcoinu se celkově vytěží?", je důležité porozumět procesu těžby Bitcoinu jako takového. Tedy, představte si Bitcoin jako virtuální zlatou rudu. Stejně jako v případě zlata, které je musí být vykopáno z země, musí být také Bitcoin "vyruben" z digitální krajiny. Tento proces je známý jako "bitcoinová těžba".

Bitcoinová těžba je proces, při kterém jsou vytvářeny nové bitcoiny. To je dosaženo pomocí výpočetní síly, která řeší složité matematické problémy. Ale ve skutečnosti je to mnohem více než jen vytváření nových mincí. Proces těžby také zajišťuje, že všechny transakce na síti jsou ověřené a zaznamenané v blockchainu, což je veřejná účetní kniha Bitcoinu.

Maximální počet Bitcoinů

Abyste pochopili, kolik Bitcoinu se celkově vytěží, je důležité si uvědomit, že Bitcoin je navržen tak, aby byl omezený a vzácný. Vytvořil jej tajemný vývojář nebo skupina vývojářů s pseudonymem Satoshi Nakamoto s určitým maximem, které nikdy nemůže být překročeno. Toto magické číslo je 21 milionů Bitcoinů.

A to není něco, co by mohlo být nějakým způsobem změněno. Ve skriptu Bitcoinu je pevně zakódováno, že kapacita nikdy nebude překročena. Ať už je to jakkoli, celkový počet Bitcoinů, který kdy bude vyroben, je a vždy bude omezen na maximálně 21 milionů. To je jeden z hlavních důvodů, proč se Bitcoin stal tak populárním - je to deflační měna.

Těžební odměna a halving

U těžby Bitcoinu je důležitým aspektem také fakt, že odměna za těžbu se časem snižuje. Tento proces se nazývá poloviční snížení, nebo také "halving". Halving probíhá přibližně každé 4 roky.

Halving je důležitý, protože reguluje vytváření nových bitcoinů. V počátcích Bitcoinu byla odměna za blok 50 BTC. V roce 2012 došlo k prvnímu halvingu a odměna klesla na 25 BTC. Další halving nastal v roce 2016, kdy odměna za blok poklesla na 12,5 BTC, a v roce 2020 to bylo opět sníženo na 6,25 BTC. Další halving by měl nastat okolo roku 2024, kdy očekáváme, že odměna za blok klesne na 3,125 BTC.

Kolik Bitcoinů již bylo vytěženo?

V době psaní tohoto článku bylo z 21 milionů možných bitcoinů vytěženo již přes 18 milionů. To znamená, že zbývá necelé 3 miliony Bitcoinů, které ještě mohou být vytěženy.

Vypadá to, že jsme na cestě k totálnímu vyčerpání Bitcoinů, že? Ale pamatujte na halvingy. Když nastane další halving, tempo, jakým jsou bitcoiny vytvářeny, se poloví. Takže ačkoliv jsme vytěžili už většinu Bitcoinů, poslední Bitcoin pravděpodobně nebude vytěžen až do roku 2140.

Proč je důležité vědět, kolik Bitcoinů se vytěží?

Mnoho lidí se ptá, proč je důležité vědět, kolik Bitcoinů se vytěží. Odpověď je jednoduchá: toto omezení znamená, že Bitcoin je vzácný a deflační. Na rozdíl od tradičních měn, které jsou inflační a mohou být tisknuty podle potřeby, je počet Bitcoinů omezený.

Proto může mít Bitcoin hodnotu podobně jako zlato nebo drahé kameny, které jsou také omezené svým množstvím. Kolik Bitcoinů se vytěží, tedy ovlivňuje hodnotu Bitcoinu a jeho budoucí potenciál jako investice.

O autorovi
Josef Pospíšil

Josef Pospíšil

Autor

Jsem financní odborník a pracuji v renomované finanční společnosti v Olomouci. Rád svým klientům poskytuji finanční poradenství a pomáhám jim s plánováním a řízením jejich finančních zdrojů. Kromě mého profesního života, mám vášeň pro psaní a rád sdílím své znalosti v oblasti financí prostřednictvím článků a blogů o finančním poradenství. Mým cílem je pomáhat lidem lepší porozumění finančnímu plánování a správě svých peněz.

Napsat komentář
Zadejte platné jméno!
Zadejte prosím platný email!
Domluvte si schůzku