Jak efektivně investovat do státních dluhopisů a získat zisk

DomůJak efektivně investovat do státních dluhopisů a získat zisk

Jak efektivně investovat do státních dluhopisů a získat zisk

Jak efektivně investovat do státních dluhopisů a získat zisk

  • Patrik Vrba
  • 18 prosince 2023
  • 0

Co jsou to státní dluhopisy?

Vážení čtenáři, dnes se podíváme na zajímavou finanční tématiku, která nás může dovést k přemýšlení o tom, jak ochránit naše peníze a zároveň pomoci našemu státu. Ano, mluvím o investování do státních dluhopisů. To je vlastně forma půjčky, kterou poskytujeme vládě, aby mohla financovat veřejné výdaje. Možná to zní trochu jako sci-fi, ale nebojte se, nevrháme se do vesmírných lodiček Jamese Bonda. Tady jde spíše o něco, co je pevně přichyceno k firmamentu finančního světa. Státní dluhopisy jsou považovány za jeden z nejbezpečnějších investičních nástrojů, není divu, neboť za nimi stojí naše Česká republika, která má v Evropě poměrně dobrou reputaci - a to nejen díky našemu vynikajícímu pivu a skvělým hokejistům.

Odhad rizika a výnosu

Když se pustíme do investování, první co musíme hodnotit, jsou rizika a potenciální výnosy. Asi jako když jdete do lesa hledat houby a musíte odhadnout, jestli vás čeká košík plný křemenáčů nebo setkání s medvědem. U státních dluhopisů je to naštěstí méně adrenalínová záležitost. Na rizikové žebříčky se řadí poměrně nízko, protože pravděpodobnost, že stát nezaplatí své dluhy, je mnohem menší než u mnoha firem. Co se výnosu týče, očekávejme spíše menší, ale stabilní příjem. Nemusí to být hned bingo, ale s trochou trpělivosti se to může vyplatit. Jak říkával můj dědeček, státní dluhopisy jsou takoví pečliví mravenečci ve světě investic.

Jak vybírat konkrétní státní dluhopisy?

Teď, co když už víme, že státní dluhopisy nejsou nuda, je na čase se zaměřit na výběr konkrétních státních dluhopisů. Trochu to připomíná výběr toho nejlepšího dortu v cukrárně. Vámi vkládané prostředky mohou mít pevnou nebo proměnlivou úrokovou sazbu, dlouhou nebo krátkou dobu splatnosti a různé další podmínky. Je dobré sledovat ekonomické noviny a online portály, kam chodí vláda nabídnout své bondy. Doporučuji si dát pozor na dobu splatnosti – vybere-li se příliš dlouhá doba, mohou být peníze vázané déle, než je pohodlné. Ale na druhou stranu, víte jak říkají, dobré věci se mají prodlužovat, což v případě určitých dluhopisů může platit dvojnásob.

Registrace a nákup dluhopisů

Pojďme si to rozebrat, jako bychom se chystali na nákup dluhopisů jako na dobrou rodinnou dovolenou. Nejdříve je třeba se zaregistrovat na platformě, která státní dluhopisy prodává - přirovnal bych to k výběru správného cestovního kanceláře. Po registraci a založení účtu můžeme přistoupit k samotnému nákupu. A tady nastává chvíle, kdy sedíme a vybíráme tu správnou destinaci. Různé série dluhopisů mají různé podmínky, takže si to musíme dobře promyslet. Jakmile si vybereme dluhopis, který se nám zdá nejlepší, potvrdíme nákup a jdeme balit kufry pro naše penízky, které následně odcestují na účet Ministerstva financí.

Proč byste měli zvážit dlouhodobé investice

Je to jako s dobrým chlebem – zraje delší dobu, ale stojí za to. U dlouhodobých investic si v klidu posedíme a můžeme sledovat, jak nám roste investice, stejně jako sledujeme jak nám v zahrádce rostou rajčata. Samozřejmě je třeba si uvědomit, že peníze nebudou okamžitě k dispozici, ale na druhou stranu mají dlouhodobé investice tendenci být méně volatilní a nabízejí vyšší potenciální výnosy – takoví ti tichouni, co nakonec přinesou zlaté vejce.

Kdy je vhodná doba pro prodej

Podíváme-li se na státní dluhopisy z hlediska prodeje, je to jako s určitým druhem sýra – některé zrají a vyplatí se je podržet, jiné je lepší sníst, dokud jsou čerstvé. Dobrá doba pro prodej je obvykle v momentě, kdy světové úrokové sazby padají a cena dluhopisů roste. Ale nebojte se, není to věda raketového typu. Při prodeji státních dluhopisů je také důležité sledovat tržní situaci a mít na paměti, jaké jsou poplatky za prodej a zda je to okamžitě výhodné.

Osobní zkušenost s investováním do dluhopisů

S náklonností si vzpomínám na dobu, kdy jsem poprvé zakoupil státní dluhopis. Ano, i já jsem se ocitl ve víru rozhodování, kdy investovat ty těžce vydělané peníze. Jako každý poctivý český občan jsem chtěl něco přidat do státní kasy, no a zároveň si něco odložit na horší časy. Taková ta bezpečná investice, která nezpůsobuje vrásky na čele, když vnímám ty nástrahy akciového trhu. A musím říct, že po letech jsem spokojený – můj státní dluhopis mi přináší stabilní výnosy, a přestože to neudělalo ze mne miliardáře, cítím jistou hrdost, že jsem pomohl státu a zároveň sobě.

Tipy a triky pro začínající investory

Pro všechny začínající investory mám pár perliček, jak se říká, od válečného koně. Než vrhnete všechny peníze do jednoho koše s dluhopisy, rozmyslete si své cíle a horizont investování. Víte co říkají, nespěchejte a nechte své peníze pracovat. A pamatujte, že diverzifikace je kamarád, který vám může zachránit kůži, když se trhy rozhodnou jít na horskou dráhu. Investování může vypadat jako hra, ale je lepší hrát ji s rozmyslem a strategií. A konečně, sledujte vývoj úrokových sazeb a aktuální ekonomické zprávy, patří to k základům úspěšného investora, stejně jako patří sůl k dobrému guláši.

O autorovi
Patrik Vrba

Patrik Vrba

Autor

Jsem odborník na finance s přes dvacetiletou zkušeností v této oblasti. Mám hluboké znalosti z finančního poradenství a účetnictví s důrazem na strategické plánování a rizikovou analýzu. Také se věnuji psaní článků a blogů o finančním poradenství. Moje práce je zaměřena na poskytování užitečných rad a informací týkajících se osvědčených postupů v oblasti financí.

Napsat komentář
Zadejte platné jméno!
Zadejte prosím platný email!
Domluvte si schůzku