Kde koupit dluhopisy ČEZ?

DomůKde koupit dluhopisy ČEZ?

Kde koupit dluhopisy ČEZ?

Kde koupit dluhopisy ČEZ?

  • Josef Pospíšil
  • 27 listopadu 2023
  • 0

Základní informace o dluhopisech

Jistě jste už slyšeli o dluhopisech, ale třeba jste si ještě nevěnovali pozornost. No, posuďte sami. Dluhopisy jsou investiční nástroj, který se poslední dobu stává stále více oblíbeným. A právě na dluhopisech ČEZ se dnes zaměříme.

Dluhopisy jsou v podstatě úvěry poskytnuté emitentovi, v tomto případě ČEZ, s příslibem pravidelných úrokových výplat a vrácení hlavní částky na konci doby splatnosti. Jejich hlavní předností je předvídatelný výnos a nižší riziko v porovnání například s akciemi.

Dluhopisy se dělí na korporátní, státní a komunální. Ty, které jsme se rozhodli prozkoumat dnes, patří mezi korporátní dluhopisy, které vydávají podnikatelské subjekty jako jsou právě energetické firmy jako ČEZ.

Proč investovat do dluhopisů ČEZ?

Možná se ptáte, proč byste měli věnovat své peníze právě dluhopisům ČEZ. Odpověď je jednoduchá - ČEZ je silnou energetickou firmou s dlouholetou tradicí a stabilním postavením na trhu. Navíc je výhodou fakt, že ČEZ, jakožto státní podnik, má výrazně nižší riziko insolventnosti než mnohé soukromé firmy.

Kromě toho také dluhopisy ČEZ nabízí lákavou úrokovou sazbu, která vzniká jako kombinace fixní a variabilní části a je tak schopna pružně reagovat na vývoj na trhu.

Kde dluhopisy ČEZ koupit?

No a teď k hlavnímu bodu našeho dnešního tématu. Kde koupit tyto dluhopisy? Jsou tři hlavní možnosti - nákup přes burzu, nákup přes banku a nákup přes investičního zprostředkovatele.

Pokud jde o nákup přes burzu, je to možná nejjednodušší cesta. Stačí se zaregistrovat na některé z online investičních platforem, které nabízí nákup dluhopisů, jako je například Patria Direct nebo Fio banka. Je jen na vás, kterou si vyberete, všechny mají své výhody a nevýhody.

Funguje to tak, že si na platformě založíte svůj obchodní účet, na který pak převedete peníze z vašeho běžného účtu. Poté už stačí jen najít dluhopisy ČEZ v nabídce a koupit je.

Nákup dluhopisů ČEZ přes banku nebo investičního zprostředkovatele

Další možnosti jsou nákup přes banku nebo investičního zprostředkovatele. Těmito cestami se dá nákup dluhopisů realizovat také, ale mohou být trochu komplikovanější a často jsou spojené s vyššími poplatky.

Já sám jsem se na radu mé ženy, Kláry, rozhodl pro nákup přes banku. Bylo to sice trochu více práce, ale nakonec se to ukázalo jako dobrý nápad. Banka mi poskytla individuální konzultaci a pomohla mi s celým procesem kroku za krokem.

Tipy a triky pro nákup dluhopisů ČEZ

Nakonec bych vám chtěl dát ještě pár tipů a triků, jak efektivně investovat do dluhopisů ČEZ. První a nejdůležitější rada je, že byste měli vždy důkladně zkoumat, kdo stojí za emitentem dluhopisů. V případě ČEZ nemusíte mít obavy, je to stabilní a spolehlivá společnost.

Dále byste měli sledovat vývoj úrokových sazeb a výnosnost dluhopisů. A samozřejmě se také řídit svými finančními možnostmi a neinvestovat více, než si můžete dovolit ztratit.

Zkrátka, pokud chcete investovat do dluhopisů ČEZ, je důležité si udělat důkladnou představu o této investiční příležitosti a vše si pečlivě promyslet. Vždyť jak říká německé přísloví - "Wer nicht wagt, der nicht gewinnt", což v překladu znamená "Kdo neriskuje, nezíská".

Závěrečná slova

Na závěr bych chtěl říci, že ačkoliv nemůžete očekávat obrovské výnosy z investic do dluhopisů, mohou být výbornou součástí vašeho investičního portfolia. Jejich hlavní předností je stabilita a jistota pravidelných výplat.

Já sám jsem se rozhodl pro nákup dluhopisů ČEZ a nemůžu říci nic jiného, než že to byla dobrá volba. Peníze se mi pravidelně vrací a já mám klidný spánek. A to je to nejcennější co mám. Takže pokud uvažujete o investici do dluhopisů, mohu vám tuto možnost jen doporučit. Na zdraví!

O autorovi
Josef Pospíšil

Josef Pospíšil

Autor

Jsem financní odborník a pracuji v renomované finanční společnosti v Olomouci. Rád svým klientům poskytuji finanční poradenství a pomáhám jim s plánováním a řízením jejich finančních zdrojů. Kromě mého profesního života, mám vášeň pro psaní a rád sdílím své znalosti v oblasti financí prostřednictvím článků a blogů o finančním poradenství. Mým cílem je pomáhat lidem lepší porozumění finančnímu plánování a správě svých peněz.

Napsat komentář
Zadejte platné jméno!
Zadejte prosím platný email!
Domluvte si schůzku