Jak chytře investovat: Strategie a tipy pro začátečníky i pokročilé

DomůJak chytře investovat: Strategie a tipy pro začátečníky i pokročilé

Jak chytře investovat: Strategie a tipy pro začátečníky i pokročilé

Jak chytře investovat: Strategie a tipy pro začátečníky i pokročilé

  • Josef Pospíšil
  • 1 ledna 2024
  • 0

Základy rozumného investování

Když se bavíme o investování, mnohým z nás se vybaví složité grafy a sekundy, které rozhodují o milionových ziscích nebo ztrátách. No ale nemusí to tak vůbec být. Investování je o promyšlených rozhodnutích a dlouhodobém pohledu. A je to trochu jako vaření – můžu vám dát recept, ale bez praxe a osobitých kulinářských švihů to prostě nechutná stejně. Přestože nejsem žádný Michelinův šéfkuchař financí, mám za sebou pár úspěchů i nezdarů, ze kterých jsem se hodně naučil.

Investování začíná rozpoznáním vašich finančních cílů a možností. Ruku na srdce, bez plánu se snadno ocitnete v situaci, kdy místo vytoužené rodinné dovolené v Itálii skončíte s balíčkem sušených hub z lesa za domem – obojí je sice fajn, ale přece jenom to není to, co jste původně chtěli. Tak si položte zásadní otázku: Co a kdy chci díky investování dosáhnout? Ať už je to škola pro děti, nový dům, nebo prostě jen pocit bezpečí, že máte na staré kolena na víc než na mouku a vodu.

Důležitá je dále zásada 'neriskuj víc, než si můžete dovolit ztratit'. Vzpomněl bych tu na jednoho známého, který se rozhodl investovat do akcií firmy, která vyráběla vrtačky. No a jak to dopadlo? Vrtačky vrtačkami, ale tržby jim vyvrtala konkurence, která přišla s výrazně lepší technologií. Můj známý investoval více, než bylo rozumné, a narazil. Takže, milí přátelé, počítejte s tím, že každá investice nese určitou míru rizika.

Udržujte svou finanční kondici

Před tím, než skočíte do vln finančních trhů, je dobré se ujistit, že vaše finanční kondice je jako žulová skála – pevná a nerozvibrovaná. Znamená to mít dostatek finanční rezervy na situace, kdy se náhle něco pokazí. A věřte mi, stane se to, bez ohledu na to, jestli si plánujete koupit nový domov nebo investovat do kryptoměn. Já osobně si dávám za pravidlo mít na účtě dostatek prostředků, aby mi pokryly výdaje alespoň na šest měsíců. A proč taková opatrnost? Když začal Radim chodit do školy, jeden měsíc se to nějak zamotalo a my s manželkou jsme museli dát dohromady peníze na novou pračku, a jak to tak bývá, v tu samou dobu se Max rozhodl, že si zahraje bushcraft v obýváku a zažila to i stará dobrá sedačka.

Dalším krokem je vytvořit si rozpočet a neodkladně se ho držet jako klíště. Určete si pevně, kolik můžete každý měsíc ušetřit a investovat, aby vám zbylo dost na život – a nemusíte se potom škrábat po kapsách, abyste zaplatili rodinný účet za energie. Také to bude zahrnovat eliminaci všech nepotřebných výdajů. Ano, ta sedmá káva za den na chvíli zvedne náladu, ale pár korun navíc pro vaši investiční kasičku se počítá.

Vyberte správný investiční nástroj

Investiční nástroje jsou jako pizza – máte na výběr spoustu variant a kombinací a všechno má své pro a proti. Akcie jsou klasika, vy jako majitelé dostáváte podíl na zisku a máte možnost kapitálového růstu. Ale pamatujte, že akciový trh má své výkyvy; nebojte se však dlouhodobější volatilitě, aby vás jeden špatný den na burze nenechal bez vlasů na hlavě. Dluhopisy jsou zase konzervativnější volba, většinou s nižším výnosem, ale i menším rizikem. A nezapomeňte na fondy, které mohou kombinovat různé akcie, dluhopisy a další nástroje do jednoho balíčku, a zjednodušit vám tak investiční proces.

Pokud hledáte něco modernějšího, tak kryptoměny mohou být onou pikantní čili papričkou ve vašem investičním salátu. Jsou to však velmi volatilní nástroje, a proto byste do nich měli investovat opravdu jen malou část svých prostředků. A možností je samozřejmě daleko víc – od nemovitostí, přes drahé kovy, komoditní futures až po investiční spoření nebo peer-to-peer půjčky. Ale co je nejdůležitější – vždy se o těchto nástrojích dozvědět co nejvíc, než se do nich pustíte.

Diverzifikujte

Jistě znáte staré pořekadlo 'nevkládej všechna vejce do jednoho košíku', a to platí dvojnásob v investování. Rozložení investic napříč různými aktivy může snížit riziko vašeho portfolia. Představte si, že investujete vše do jedné akcie, a ta firma zrovna zavře kvůli nějaké nekalé praktice; automat nevyplivne vaše peníze zpátky jako když špatně zadáte PIN u bankomatu, ne, ty peníze jsou prošly. Místo toho, pokud máte investice rozesety třeba i mezi různé sektory, země nebo třídy aktiv, jedno fiasko vás nemusí zcela srazit na kolena.

Při diverzifikaci je také důležité myslet na časový horizont vašich investic. Jestliže jde o peníze, které plánujete utratit za pár let, dbát na menší volatilitu a riziko může být vhodným přístupem. Já sám o tom vím své – kdysi jsem investoval většinu úspor do akcií jedné technologické firmy. No jo, až na to, že technologický pokrok byl rychlejší než můj odhad. Radimova studijní pojistka tím dostala pěkně na oříšek.

Tempo, tempo, tempo

Jak rychle se pohnout při investování je otázka, která trápí nejednoho začínajícího investora. Hrozně se mi líbí porovnání s vařením spaget – pokud je budete vařit příliš dlouho, ztratí tu svou báječnou 'al dente' texturu a budou to pak jen smutné, rozměklé nudle. Investice vyžadují disciplínu a trpělivost; nejdůležitější není rychle reagovat na každou změnu trhu, ale usilovat o promyšlené a dlouhodobé investování. Když jsem jednou bezhlavě poslouchal 'horký tip' od kolegy a rychle přesunul prostředky do nově se rozjíždějící firmy, nejen že jsem přišel o krásnou sumičku, která byla určená na rozšíření zahrady, Max ani neměl kde vyběhnout, aby si užil své psí radovánky.

Pokud si nejste jistí, doporučuji vám zvolit spíše taktiku 'kup a drž'. V praxi to znamená, že si koupíte například akcie nebo fond a držíte je přes všechny vlny trhu s vírou, že čas vše vyléčí a jejich hodnota poroste. Ano, budou dny, kdy se budete cítit jako na horské dráze v největší depresi, ale matka-statistika je na vaší straně; historie totiž ukazuje, že trhy mají dlouhodobý rostoucí trend.

Rozumíte, kam investujete?

Vzdělání je klíčové pro rozhodování, ve které vzácnější situaci se dá říci, že více informací může uškodit. Školu finance jsem nevystudoval, ale investovat se učím každý den – čtu knihy, sleduji trhy, diskutuji s ostatními investory, a i když se někdy setkám s fiaskem a má investice skončí jako Bobův pokus o únik z klece, aspoň vím, kde jsem udělal chybu. Je tedy důležité pochopit, do čeho vkládáte své peníze, abyste mohli správně reagovat na změny a události, které mohou mít vliv na vaši investici.

Od doporučení finančního poradce přes analýzy na internetu až po vlastní bádání – nezapomínejte, že pasivní investování neznamená neinformovanost. Od kryptoměn přes akcie a až po nemovitosti v Olomouci – informace je mocná zbraň. Při výběru akcií pro své portfolio si rád prohlížím nejen finanční výkazy a vývoj výnosů, ale zajímám se i o strategii společnosti, její management, konkurenci a celý průmyslový sektor.

Emoce nechte u dveří

Investování není pro slabé srdce, ať už doslova či přeneseně. Je snadné nechat se strhnout vlnou euforie nebo paniky, která se zdá být nakažlivější než chřipka během zimního období. Klíčem je vyhnout se emocionálním reakcím na tržní výkyvy. Jak jsem se před lety poprvé vydal do vod akcií, došlo k solidnímu propadu trhu. Místo abych zachoval chladnou hlavu, prodal jsem ve ztrátě a skončil jsem tak, jak to často bývá, když necháte emoce na volno – s pocitem, že jsem měl zůstat na břehu, přemýšlet a nevrhat se do víru neznámých vod.

Chladná hlava se hodí i při počátečním nadšení. Vzpomínám, jak mi známý nabízel 'zázračnou' investici, která měla prý přinést revoluci ve světě energie. Věřte mi, můj vnitřní Scrooge McDuck byl nadšený, ale pak jsem si představil, jak bych vysvětloval Radimovi, že jsme místo výletu do hor zůstali doma právě kvůli pohádce o energii z řasy z první kaluže. A tak jsem dal emocí

O autorovi
Josef Pospíšil

Josef Pospíšil

Autor

Jsem financní odborník a pracuji v renomované finanční společnosti v Olomouci. Rád svým klientům poskytuji finanční poradenství a pomáhám jim s plánováním a řízením jejich finančních zdrojů. Kromě mého profesního života, mám vášeň pro psaní a rád sdílím své znalosti v oblasti financí prostřednictvím článků a blogů o finančním poradenství. Mým cílem je pomáhat lidem lepší porozumění finančnímu plánování a správě svých peněz.

Napsat komentář
Zadejte platné jméno!
Zadejte prosím platný email!