Co to vlastně ETF je?
Možná jste o ETF slyšeli v poslední době čím dál tím častěji a není se čemu divit. Exchange-Traded Funds, neboli fondy obchodované na burze, jsou totiž stále populárnější formou investování. Jednoduše řečeno, ETF je koš akcií, obligací či jiných aktiv, který sleduje určitý index a je obchodovaný na burze, jako kdyby to byla obyčejná akcie. Tedy koupit si ETF můžete stejně snadno jakoukoliv akcii obchodovanou na burze.
Jak ETF fungují?
ETF jsou takoví malí chameleoni finančních trhů. Jejich fungování je zajímavé tím, že i když je to fond, chová se současně jako akcie. Když si koupíte ETF, stáváte se majitelem podílu na širším portfoliu aktiv, aniž byste museli každé z nich vlastnit přímo. Tato vlastnost dělá z ETF extrémně flexibilní nástroje a dumal bych, že něco tak všestranného ve světě financí jen tak nenajdete!
Různé typy ETF
Jen si to představte: ETF můžou zahrnovat třeba akcie, obligace, komodity nebo třeba realitní trhy – a to je jen začátek. Můžete se s nimi potkat ve všech možných formách a tvarech, od těch, které kopírují velké indexy jako je S&P 500, přes zaměření na konkrétní průmyslové sektory, až po niche produkty sledující třeba trh s čistou energií. Ať máte jakýkoli zájem, na trhu s ETF si pravděpodobně najdete to své.
Výhody investování do ETF
ETF mají celou řadu výhod, které je dělají hodenými kandidáty pro jakoukoliv investiční strategii. Jsou transparentní, neboť mají povinnost zveřejňovat svá aktiva. Mají nižší náklady než tradiční investiční fondy, jsou snadno obchodovatelné a poskytují vám diverzifikaci vašeho portfolia. Navíc ETF nemusíte celý den lepit u obchodní platformy; jsou skvělé i pro nastavení dlouhodobější strategie.
Možná rizika investice do ETF
Jak u všeho, i u ETF existují jistá rizika. Některá ETF mohou být velmi specializovaná, což může znamenat vyšší volatilitu. V případě ETF sledujících exotičtější indexy nebo sektory může být i nižší likvidita, což znamená, že můžete mít problém rychle a za rozumnou cenu prodat svůj podíl. Navíc jako u každé investice platí, že můžete přijít i o investované prostředky. Tedy radíme, abyste šli do toho s rozumem a měli na paměti svůj investiční horizont a snášenlivost rizika.
Ostatní aspekty ETF
Nebojte, ETF se neztratí ani v tom nejhustším finančním lese. Pokud se rozhodnete své peníze do ETF investovat, mějte na paměti různé aspekty jako je správcovský poplatek, daňové dopady a dividendovou politiku. Ano, některá ETF také vyplácejí dividendy, které mohou být pro mnohé investory sladkou třešinkou na dortu.
ETF a vaše investiční strategie
Můj dědeček vždycky říkal: 'Nepokládej všechna vejce do jednoho košíku', a on měl pravdu. ETF se skvěle hodí právě pro šíření rizika. Ať už jste konzervativní investor preferující větší bezpečí nebo riskantní hráč hledající výraznější výnosy, existují ETF, která se budou hodit právě vám. Pamatujte, že se vždy musíte řídit svými investičními cíli a rozhodování by mělo odpovídat vaší osobní finanční situaci.
Tipy pro výběr správného ETF
Než se vrhnete do nákupu ETF, zastavte se na chvíli a udělejte si pořádný výzkum. Dívejte se na věci jako provozní náklady, historický výkon, velikost ETF a to, jak dobře kopíruje svůj index. Mějte na paměti, že někdy méně znamená více – nekomplikujte své portfolio příliš exotickými ETF, pokud to není nezbytně nutné. A když už mluvíme o exotice, vzpomínám si, jak jsem kdysi investoval do ETF zaměřeného na rozvíjející se trhy a řekněme, že to byla divoká jízda plná vzestupů a pádů!
Závěrem
Myslete na to, že ETF můžou být skvělým nástrojem k dosažení vašich finančních cílů, ať už hledáte růst, příjem nebo ochranu kapitálu. Jsou přístupné, rozmanité a mohou učinit vaše investice snazší a zábavnější. Nezapomeňte ale, že každá investice vyžaduje důkladné přemýšlení a to platí i o ETF. Takže zvažte všechny pro a proti, udělejte si plán a pak už jen sledujte, jak vaše portfolio kvete – nebo aspoň drží pevně v sedle, když to zase tak růžově nevypadá.